BT Corporate - шаблон joomla Оригами
Kordosentez Nedir?
Kasım 13 th

Kordosentez

Kordosentez, ultrason rehberliğinde, özel bir iğneyle annenin karın duvarından bebeğin göbek kordonuna girilerek, bebeğe ait kan örneğinin alınmasıyla gerçekleştirilen bir tanı yöntemidir. Oldukça gelişmiş bir prenatal (doğum öncesi) testtir. Alınan kan, bebeğin kromozom yapısı, genetik sorunlar, enfeksiyonlar vb açısından test edilir. Kordosentez, gebeliğin 18. haftasında veya sonrasında yapılabilir.

Kordosentez düşük riski taşır. Bu yüzden, gebeliğin sonuçları, hayati tehlike ya da kalıcı sakatlık riskini ortaya çıkarmayacaksa genellikle kullanılmaz. Yine de test bazı durumlarda prenatal tedavide önemli bir rol oynayabilir. Testin kilit özelliği hızdır. Sonuçlar genellikle 72 saat içinde, bazı durumlardaysa iki saat içinde de çıkar. Kordosentez, göbek kordonu aracılığıyla bebeğe kan nakli yapılması ya da ilaç verilmesi için de kullanılabilir.

Kordosentez; perkütan umblikal kan örneklemesi (PUBS), umblikal ven örneklemesi ya da fetal kan örneklemesi olarak da bilinir.

Okunma 607 defa

Soru Sormak mı istiyorsunuz?

Kadın Hastalıkları, Gebelik, Kısırlık, Jinekelojik Ameliyatlar, Doğum ve Doğum sonrası konularda her türlü aklınıza takılan soruları sağ tarafta bulunan -Soru Sor- butonuna tıklayarak veya iletişim kısmındaki mail adresimize yazarak ayrıntılı bir şekilde öğrenebilirsiniz.

 

Kimler Online

40 ziyaretçi ve 0 üye çevrimiçi

HABERDAR OLUN

Email'inizi kaydedin bizden haberdar olun: