BT Corporate - шаблон joomla Оригами
TANI VE TEDAVİ YÖNTEMLERİ

Koryon villus biyopsisi (CVS), gebelik sırasında bazı genetik veya kromozal bozuklukları tespit etmek için uzun süredir uygulanan bir tanı testidir. Bebeğin eşinden (plasenta) parça alma işlemidir (plasenta biyopsisi). Plasenta gebelik sırasında anneden bebeğe (fetus) besin ve oksijen getiren ve atık taşıyan bir organdır. CVS ile gelişmekte olan plasentadan (bu plasentaya koryon denir) parça alınır. Bu parça fetus ile aynı genetik özelliktedir, dolayısıyla bebekten parça almak yerine koryondan alarak bebeğin hastalıkları değerlendirilebilir.

Kordosentez, ultrason rehberliğinde, özel bir iğneyle annenin karın duvarından bebeğin göbek kordonuna girilerek, bebeğe ait kan örneğinin alınmasıyla gerçekleştirilen bir tanı yöntemidir. Oldukça gelişmiş bir prenatal (doğum öncesi) testtir. Alınan kan, bebeğin kromozom yapısı, genetik sorunlar, enfeksiyonlar vb açısından test edilir.

Amniyosentez gebeliğin 16-20. haftaları arasında anne karnının uygun yerinden ince bir iğne yardımı ile bebeğin kesesinin içine girilerek bebeğin bulunduğu ortamdan 15-20 cc amniyon sıvısı alınmasına verilen isimdir. Amniyosentez de aynen koryon villus biyopsisi (CVS) gibi ultrasonografi eşliğinde yapılır. Genellikle amniyosentez yapılma nedeni bebekteki kromozom bozukluğu riskinin yüksek olduğu durumlar veya olası bir genetik hastalığın saptanmasıdır. En sık nedenler üçlü test, dörtlü test yüksekliği; ailede Down sendromu veya başka kromozomal bozukluk olması; veya ayrıntılı ultrasonografide kromozom bozukluğunu düşündürecek bulguların saptanmasıdır.

Rahmin (uterus) alınması ameliyatıdır. Birçok jinekolojik sorun histerektomi ile giderilebilir. Ancak büyük bir cerrahi girişim olduğu için doktorunuz öncelikle diğer tedavi şekillerini önerebilir. Diğer tedavi şekillerine yanıt vermeyen durumlarda histerektomi en iyi seçenek olabilir. Karar vermeden önce tedavi seçenekleri açısından doktorunuzdan bilgi isteyiniz. Histerektomi nedenleri, histerektominin riskleri, ameliyat sonrası iyileşme dönemi hakkında sorular sorunuz.

BaşlangıçÖnceki123SonrakiSon

Soru Sormak mı istiyorsunuz?

Kadın Hastalıkları, Gebelik, Kısırlık, Jinekelojik Ameliyatlar, Doğum ve Doğum sonrası konularda her türlü aklınıza takılan soruları sağ tarafta bulunan -Soru Sor- butonuna tıklayarak veya iletişim kısmındaki mail adresimize yazarak ayrıntılı bir şekilde öğrenebilirsiniz.

 

Kimler Online

44 ziyaretçi ve 0 üye çevrimiçi

HABERDAR OLUN

Email'inizi kaydedin bizden haberdar olun: